Co należy wiedzieć o kompensatorach gumowych?
- Szczegóły
Kompensatory są elementami technicznymi stosowanymi w instalacjach oraz rurociągach, gdzie eliminują nieznaczne przemieszczenia oraz drgania. Aby prawidłowo funkcjonowały, muszą być odporne na chemiczne substancje przepływające w rurociągach, a także na ciśnienie oraz temperaturę w ich wnętrzu. Najczęściej wykorzystywanymi kompensatorami są mieszkowe, spośród których z kolei możemy wyróżnić kompensatory gumowe. W tym artykule przeczytasz, gdzie są wykorzystywany i jakie mają właściwości.
Czym są kompensatory gumowe i do czego służą?
Kompensatory gumowe są najczęściej wybieranym rodzajem kompensatorów do eliminacji drgań hałasu oraz redukcji naprężeń we wszystkich rodzajach instalacji przemysłowych. Stosuje się je w energetyce, stacjach uzdatniania wody, motoryzacji, a także przemyśle spożywczym. Kompensatory gumowe są instalowane przy podzespołach, które wytwarzają drgania. Zalicza się do nich pompy, turbiny, silniki oraz sprężarki. Ich zadaniem jest wytłumianie wibracji, hałasu oraz pochłanianie energii skoków ciśnienia. Mogą pracować w wysokich temperaturach – aż do 130°C. Kompensatory te są wyrabiane z gumy, która dodatkowo zabezpieczona jest oplotem z tworzywa sztucznego albo stali.
Jakie są rodzaje kompensatorów gumowych?
Występujące na rynku kompensatory gumowe mogą mieć kołnierze obrotowe nałożone na wywinięcie mieszka lub przyłącze z kołnierzami stałymi. Istnieją również modele z przyłączami gwintowanymi, a także przyłączami montowanymi na opaski zaciskowe. Kompensatory kołnierzowe występują w wersji z EPDM, SBR lub FKM. Te pierwsze stosowane są tam, gdzie występują płyny spożywcze, pitna woda oraz glikol. Z kolei kompensatory z SBR i FKM wykorzystuje się w instalacjach zawierających agresywne substancje oraz ciecze z elementami ściernymi.